444 82 99     programyazilimprogram.com
E-Fatura Teknik Sıkça Sorulan Sorular

HIZLI MENÜ

E-Fatura Teknik Sıkça Sorulan Sorular

1.Gelen zarflar sisteme düşmüyor, ve gelen mailde aşağıdaki hatayı alıyorsa; PKIX path building failed: ne yapılmalıdır?

Bu durum sisteminizden kaynaklı bir problemdir. efatura.forum sitemizdeki 15582 nolu soruyu inceleyiniz.

2.Fatura oluştur ekranı gelmiyor, ayrıca onaylama butonuna basıldığında çok uzun süre bekletiyor ve herhangi bir işlem yapılamıyorsa ne yapılmalıdır?

Kullanılan tarayıcılarda(chrome,internet explorer,mozilla vs..) javadan kaynaklı problem yaşanmaktadır. Bu durumun çözümü için efatura.forum sitemizdeki 45337 nolu sorudaki işlem adımlarının eksiksiz uygulanması halinde sorun çözülecektir.

3.Gönderilen faturanın ait zarf XXXX hatası aldı ise ne yapılmalıdır?

Bu durum alınan durum kodunun tipine göre efatura.forum sitemizdeki 2614 nolu soruda detaylı olarak açıklanmıştır.

4.Başarıyla alıcısına gönderilen faturanın karşı tarafın eFatura Görüntüleyici ile görüntülenememesi halinde ne yapılmalıdır?

Eğer fatura görüntülenemiyor ya da doğrulanamıyorsa fatura hatalı oluşturulmuş demektir. Bu durumun çözümü için efatura.forum sitemizdeki 5000 nolu soruyu inceleyebilirsiniz.

5.GİB-Portal yöntemini kullanan bir mükellefin arşivde bulunan geçmiş aya ait gönderdiği bir faturanın yanında "Hata olduğu için fatura alıcıya iletilmeyecek" yazdığını sonradan fark etmesi ancak ilgili faturanın alıcı ve gönderici firma tarafından geçmiş döneme ait ayda beyannamede bildirilmiş olması halinde nasıl bir yol izlenmelidir?

Bu durum için efatura.forum sitemizdeki  16929 ve 12957 nolu sorular incelenmelidir.

6.Gelir İdaresi Başkanlığından PKIX path validation failed: timestamp check failed? gibi hata mesajı gelmektedir. Hata mesajının anlamı nedir?

SSL sertifika süreniz sona ermiştir. SSL sertifikanızı yenilemeniz gerekmektedir. Bu durum için

efatura.forum sitemizdeki 25346 nolu soruyu inceleyiniz.

7.Portal hesabına girmek istendiğinde Akıllı kartınızdaki sertifikalara erişilemedi hatası alınıyorsa ne yapılmalıdır?

Bu durumda ilk önce mali mührünüzün doğru çalışıp çalışmadığını kontrol ediniz. Detaylı bilgi için 718 ve 45337 nolu soruları inceleyiniz.

8.e-faturada firmanın logosu bulunabilir mi?

Faturanın boyutu 60kb?ı geçerse fatura görüntülenemez. efatura.forum sitemizdeki 11630 ve 2307 nolu soruları inceleyiniz.

9.GİBden aşağıdaki Şekilde bir mail gelmesi halinde ne yapılmalıdır? “Elektronik fatura sisteminize Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan bağlantı denemesi sırasında hata oluşmuş olup, hatanın detayları aşağıdadır.

Bu hata sizin sisteminizden kaynaklı bir hatadır. Detaylı bilgi için efatura.forum sitemizdeki 5600 nolu soruyu inceleyiniz.

10.Portalden zarf gönderildiğinde zarfta hata olduğu için fatura alıcıya iletilemedi? uyarısı alınırsa ne yapılmalıdır?

Bu hatanın sebebi gönderici kaynaklı da olabilir, alıcı kaynaklı da olabilir. Çözüm için efatura.forum sitemizdeki 3148 nolu sorunun incelenmesi gerekmektedir.

11.Fatura düzenlerken bir alan yanlış girildi ise fatura nasıl iptal edilebilir?

e-Fatura iptali için efatura.forum sitemizdeki 9920 nolu soruyu inceleyiniz.

12.Alınan bir e-fatura nasıl yazdırılır?

Elektronik fatura sistemi faturanın yazdırılması değil elektronik ortamda saklanmasına yönelik bir yapıda kurulmuştur. Bununla birlikte faturayı E-Fatura Görüntüleyici ile görüntüleyip fatura üzerinde herhangi bir yere (logo hariç) sağ tıklayıp “Yazdır” seçeneğiyle yazdırabilirsiniz. Ancak yazdırılan e-faturanın fatura olarak mali değeri olmayıp 433 Nolu VUK Genel Tebliğinde açıklanan şekilde düzenlenmiş olması kaydıyla irsaliye yerine geçer belge olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte söz konusu e-Faturanın elektronik ortamda saklama zorunluluğunuz devam etmektedir.

13.Portalde bir fatura nasıl reddedilir?

Temel Fatura senaryosunda, uygulama içerisinde faturaya itiraz etmek mümkün değildir. Ticari Fatura senaryosunda ise tarafların önceden anlaşması kaydıyla, yani faturaya itiraz edilebileceğini peşinen kabul ederek bu senaryo kullanılabilirler. Ticari Fatura Senaryosunda ticari hayatta sıkça kullanılan faturaya itiraz olayının sistem içerisinden yapılabilmesi ve oluşabilecek bir anlaşmazlık durumunda ispat aracı olarak taraflarca kullanılabilmesi amacıyla böyle bir geliştirme yapılmıştır. İtiraz mesajları da e-fatura gibi GİB üzerinden aktarılmakta ve ispatlayıcı izler uygulama içinde tutulmaktadır. Tarafınıza ticari fatura senaryosu kapsamında düzenlenen bir e-Faturaya posta kutunuza düştüğü andan itibaren 8 gün içinde reddetmeniz gerekir. Yanıt vermediğinizde kabul edilmiş sayılırsınız ve sistem yanıt oluşturmanıza izin vermeyeceği gibi verdiği hallerde de alıcının sistemi söz konusu uygulama yanıtına hata mesajı dönebilecektir.

14.Java belleğini nasıl temizlenir?

Java belleğini (cache) temizleyebilmek için aşağıdaki adımları sırası ile takip ediniz. (Başlat -> Denetim Masası - > Java -> General -> Settings -> Temporary File Settings -> Delete Files -> Ok)

1- Bilgisayarınızın Başlat menüsü altında yer alan Denetim Masası (Control Panel) dizinine

tıklanır.

2- Denetim Masası içerisinde yer alan Java simgesine tıklanarak Java Kontrol Paneli açılır.

3-Java Kontrol Panelinde bulunan Settings düğmesine basılır.

4- Karşımıza Java?nın Temporary File Settings (Geçici dosya ayarları) paneli gelir. Bu panelde bulunan Delete Files düğmesine tıklanır.

5- Son adım olarak ekranımıza bir uyarı mesajı gelecektir. Bu ekranda gösterilen alanlar seçilir ve OK düğmesine basılır

Başlık: “kart tanımlama”

15.Mali mühür/e-İmza kartı nasıl tanımlanır?

Kart tanımlama ile ilgili efatura.forum sitemizdeki 355 nolu soruyu inceleyebilirsiniz.

16.Portalde gelen bir faturayı onaylamadan arşive kaldırılması halinde nasıl bir işlem yapılmalıdır?

Bu sorunla ilgili efatura.forum sitemizdeki  1038 nolu soru incelenmelidir.

17.e-fatura kayıtlı kullanıcılarının VKN bilgileri nasıl görülür?

Bu sorunla ilgili efatura.forum sitemizdeki 188 nolu soru incelenmelidir.

yukari