444 82 99     programyazilimprogram.com
21 Kasım 2015
 

1994 yılında Türkiye’de ilk defa internet terimi ile tanıştık. Hayatımıza ilk defa servis sağlayıcılar girdiler.  1997 yılında ise ilk defa bankacılıkta “internet bankacılığı” tabiriyle karşılaştık. İş Bankası ve Garanti Bankası Türkiye’de ilk internet şubelerini kurdular. Bu yıllarda Türkiye’de internete bağlı sadece 30.000 bilgisayar vardı. 2008 yılında 3G ile tanıştıktan sonra ilk defa internete bağlı nesneler oluşmaya başladı. Bunlar ilk olarak akıllı telefonlar oldular. 2013 yılına geldiğimiz zaman ise “Internet of Things” denilen Türkçedeki karşılığı “Nesnelerin İnterneti” olan kavram girdi.

 

Kullanıcılar, her hareketlerinde etrafta dijital izler bırakıyorlar. Bu dijital izler farklı nesneler tarafından değerlendirip sizin adınıza düşünen ve sizin adınıza karar veren cihazları oluşturuyorlar. Örnek verecek olursak; normal şartlarda işe gitmek için sabah 7.30’da uyanıyorsunuz. Ama farklı bir durum gelişti, o gün trafikte beklenmeyen bir yoğunluk var. Akıllı telefonunuz gerçek zamanlı trafik yoğunluk haritalarından bu veriyi çekecek ve sizi 30 dakika daha erken uyandıracak. Veya akşam iş çıkışınızı algılayan, yoldaki güzergâhınızı takip edip evinize 10 dakikalık bir mesafe kaldığında akşam yemeğinizi pişirmeye başlayan fırın. Veya bir şehirde trafik akışına göre kendini regüle eden trafik lambaları… Kısacası aklınıza gelen her şey gelecekte nesnelerin interneti olarak karşımıza çıkacaklar. Bu sizce de biraz korkutucu değil mi? Tüm bu nesnelerin 2020 yılına kadar hayatımıza girmesi bekleniyor.

 

Nesnelerin internetinin aslında üç tane kesişeni var. Nesnelerin internetini önümüzdeki dönemde artırılmış gerçeklik ile kesişecek. Bu da son dönemlerle çok popüler olan Google glass ile mümkün olacak. Artırılmış gerçeklik ilk defa Google glass ile anlam kazanacak. Artırılmış gerçeklik uygulamalarının daha çok pazarlama sektöründe kullanılması planlanıyor. Firmalar ürünlerini bu uygulamalarla pazarlayacak ve bu da müşterilerini etkilemek daha kolaylaştıracak.

 

Nesnelerin internetinin bizim hayatımıza katacağı şeylerden biriside alışveriş alışkanlıklarımız. Geçmişten gelen geleneksel alışveriş 90’lı yıllarda e-ticarete dönüştü, 2000’ler mobil ticaret başladı ve önümüzdeki dönemde artırılmış gerçeklik ile e-ticaretin başlayacağı planlanıyor. Google glass bizlere kendi ekranı üzerinde bir ürünü karşılaştırma, herhangi bir ürünün fiyatını bulup satın almamızı sağlayacak.

 

Bugün kullanılan bağlantılı cihaz sayısı onlarca katına çıktığında, mevcut ağların özellikleri yeterli kalmayacak. Networkteki cihaz sayıları değil, kullanılan cihazların çok fonksiyonlu olması networkleri yetersiz kılacak, bu durumda yeni network yapılarının geliştirilmesini gerektirecektir. Bu geliştirme döneminde ise 4G ve 5G’nin yeri çok büyük olacak. 5G ile daha geniş veri yollarını çok amaçlı olarak kullanabileceğiz. Her cihazın veya nesnenin kendi işini kesintisiz ve gecikmesiz yapabileceği bir alt yapı olacak.

 

Gelecek yıllarda internetin hemen hemen her nesnenin içinde olduğu bir döneme gireceğiz. Nesnelerin ortak amaçlar için hareket edeceği bir dönem. Tüm bunlar insanları fizyolojik veya psikolojik olarak nasıl etkileyecek hep birlikte şahit olacağız.

Yorum Yaz
 
 
 
 
 

Kategoriler

Son Gönderiler

Ticari Entegre Programı
08 Aralık 2016Devamı İçin Tıklayınız.
İmalatla Bilişimin Buluşması: Endüstri 4.0
26 Ağustos 2016Devamı İçin Tıklayınız.
Ekonomide Yazılım Sektörü
17 Mart 2016Devamı İçin Tıklayınız.
Konya'da Yazılım Sektörü
03 Mart 2016Devamı İçin Tıklayınız.
Sürdürülebilir İnovasyon
27 Şubat 2016Devamı İçin Tıklayınız.

Haftanın Sözü

yukari