444 82 99     programyazilimprogram.com
03 Mart 2016
Burak SANDAL - Genel - 0 Yorum
 

Yazılım sektörü son yıllarda ülkemizde potansiyelini hızlı bir şekilde artıran sektörlerin başında gelmektedir. Yazılım sektörünün son yıllardaki hızlı gelişmesine paralel olarak iç ve dış piyasaya yenilikçi ürün ve hizmetler sunulmaktadır. Turizmden tarıma, otomotivden savunma sanayiye sosyal ve ekonomik hayatı etkileyen yazılım sektörünün önemi her geçen gün artmaktadır.

 

 Sektör olarak yatırım maliyeti gerektirmeyen, alanında uzman personellerle yazılım sektörüne global piyasada hakim olmak için ülke olarak hiçbir engelimiz yoktur. Ülkemizde yaklaşık olarak 1.600 adet yazılım üreten yerli yazılım firması bulunmaktadır. Ülkemizde yazılım sektöründeki yerli firmaların tamamına yakını iç piyasanın eksikliklerini kapatan ürünler çıkarmaktadır. Bu ürünlerin yarısından fazlası ise imalat, otomasyon ve yönetim alanlarında hizmet vermektedir. Gelişen teknolojiye ayak uydurabilmek ve ülke olarak global piyasada hakimiyeti sağlamak için sektör olarak iteratif yöntemler geliştirilmelidir.

 

Konya’da da yazılım sektörü son birkaç yıl içerisinde gözle görülür bir gelişim yakalamıştır. Teknoloji geliştirme bölgelerinin destekleri ile sektörün odak noktası olmaya hazır olan Konya’da yüze yakın yazılım firması bulunmaktadır. Konya’da bulunan Teknokent ve Innopark aracılığıyla destek alan yazılım firmaları güzel işlere imza atmaktadırlar. Stratejik ve coğrafi konumu itibariyle Türkiye’nin en büyük veri merkezi projelerinin Konya’ya kaydırılması dolayısıyla sektörün kalbinin Konya’da atmasını beklenmektedir. Konya’nın sektördeki en büyük avantajlarından birisi de Türkiye’nin en büyük organize sanayi bölgelerinin bulunmasıdır. Bu bölgelerde 130 ülkeye ihracat yapan, çeşitli segmentlerde farklı üretim stratejileri olan binlerce firma bulunmaktadır. Bu, Konya’daki yazılım firmaları için bulunmaz bir velinimet. Konya’da bulunan yazılım firmalarının birçoğu da bu bölgelerdeki firmaların yazılım ihtiyaçlarına çözüm sunmaktadır.

 

Atiker Şirketler Grubu’nun teknolojiye verdiği önemin bir yansıması olarak Atiker Yazılım sektöre orta büyüklükte bir işletme olarak giriş yaptı. Atiker, bilişim sektörüne yapmış olduğu bu yatırım ile Konya’da yazılım sektörünün yeni bir gelişim ivmesi yakalamasını hedeflemektedir. ERP, MRP ve sektörel yazılımlar geliştiren Atiker Yazılım ihracat oranlarını artırıp Türkiye’nin yazılım ihraç eden yerli yazılım firmalarının lideri olmayı hedeflemektedir.

Yorum Yaz
 
 
 
 
 

Kategoriler

Son Gönderiler

Ticari Entegre Programı
08 Aralık 2016Devamı İçin Tıklayınız.
İmalatla Bilişimin Buluşması: Endüstri 4.0
26 Ağustos 2016Devamı İçin Tıklayınız.
Ekonomide Yazılım Sektörü
17 Mart 2016Devamı İçin Tıklayınız.
Konya'da Yazılım Sektörü
03 Mart 2016Devamı İçin Tıklayınız.
Sürdürülebilir İnovasyon
27 Şubat 2016Devamı İçin Tıklayınız.

Haftanın Sözü

“Sahip olduklarını kullanarak, elinden geleni yap .” Theodore Roosevelt
yukari