444 82 99     programyazilimprogram.com
25 Kasım 2015
Burak SANDAL - Erp - 0 Yorum
 

Ekonominin nabzını tutan esnafların rekabetteki en güçlü silahının tartışılmaz ERP olduğunu biliyoruz. Kobiler olarak bu bilgiyi ne kadar doğru kullanıyoruz tartışılır. Yapılan araştırmalara göre Türkiye’deki kobiler teknolojiyi yüzde 10 daha fazla kullansalar 15 milyar dolar ek gelir, 360 bin yeni istihdam sağlayabilecekler. Geçtiğimiz 3 yılda teknolojiye yatırım yapan kobilerin gelirlerinde %15 daha hızlı büyümeye imza attıkları görülmüştür.

 

 

Klasik Excel tabloları artık esnafların taleplerini karşılayamamakta, ya da gelişen bilgi teknolojilerine doğru orantılı olarak esnafların talepleri arttı diyebiliriz. Yaygınlaşan ERP kullanımı sayesinde işletmeler artık isteklerinden daha fazlasını elde edebiliyorlar. ERP çözümlerinin getirmiş olduklarıyla beraber potansiyel güçleri artıyor, buda firmaların büyümesinde başrolü alıyor.

 

 

 

Kobilerin ERP ihtiyaçları birçok yazılım firması tarafından karşılanabiliyor. Fakat bu arayış sürecinde mutlaka değerlendirilmesi gereken faktörler bulunuyor. Bu süreçte günü kurtaracak çözümlerden uzak durulmalıdır. İşletmenizle birlikte ERP alt yapınızın da paralel olarak büyümesi gerekir. ERP yazılımı seçilirken gelişime açık, inovatif ve esnek hareket imkânı sağlayan, fayda/maliyet oranı yüksek çözümler tercih edilmelidir. Yanlış tercih hem bütçenizi, hem de işletmenizi sarsacaktır.

 

 

ERP yazılımını kullanacak olan firmadaki personellerin yazılım hakkında eğitilmesi zaruri ihtiyaçlardan bir tanesidir. Fakat kobilerde genelde kurulum sıralarında erp yazılımını kullanacak elemanların hepsine değil de sadece bazı elemanlara veya yöneticilere eğitim veriliyor. Bunun sebebi ise işletmelerin eğitimi maliyet olarak görmesidir. Hâlbuki erp yazılımının eğitimleri program satışı esnasında birçok firma tarafından ücretsiz olarak verilmektedir. Personelin ERP yazılımını doğru kullanması yazılımın çıkartacağı raporları veya bilgileri doğrudan etkiler. Bu noktada bir ERP projesinin başarısında en önemli etkenlerden birinin de satış sonrası eğitimlerin kalitesiyle doğru orantılı olduğu ortaya çıkmaktadır.

 

 

 

Firmalar ERP sistemini başarıyla kurduktan sonra programın ortada veri hareketleri yapılmadan hemen rapor üretmesini beklerler. Birkaç günlük verilerle sağlıklı bir rapor elde edilmesi beklenemez. Raporların elde edilmesi için işletmenin yapısına göre belki birkaç ay belki de birkaç yıl veri tabanı oluşması gerekmektedir. Bu durum belki moral/motivasyon eksikliğini ortaya çıkarabilir. Ancak Yöneticiler zaman planlamasını ve hangi modülden hangi raporların alınacağını kurgulayarak bunun önüne geçebilir.

 

 

ERP yazılımı kullanılmaya başlandıktan sonra işletmede farklı departmanlarda kişisel programlar, ek yazılımlar veya bazı bilgiler Excel tablolarında tutuluyorsa bu ERP projesinden başarı beklenemez. Çünkü ticari program içerisinde attığınız her adımın muhasebeleştirilmesi gerekir, muhasebe artık organizasyon şemasının her biriminde. ERP’de başarıya ulaşmak için verilerin tek bir merkezde yani tek veri tabanında olması önemli. Güçlü bir ERP ile maliyet kontrolünüzü ele alabileceğiniz gibi, faal olarak kullanılamayan bir yazılımında işletmenize çok yüksek maliyetlere yol açabileceği gerçeğini de unutmamanız gerekir.

 

 

Başarılı bir ERP projesinden iç koordinasyon ve dış iletişim-işlem maliyetlerini azaltarak satış, dağıtım, üretim ve yönetim giderlerinde tasarruf sağlaması beklenir. Bu bağlamda başarılı bir ERP projesinin etkileri şu şekildedir;

 

Yönetsel izleme maliyetlerini azaltır.

 

Ürün ve bilgi hata maliyetlerini azaltır.

 

Yönetsel raporlama maliyetlerini azaltır.

 

Karar alma sürecinin kalitesini artırır.

 

Satışları artırır, maliyetleri azaltır.

 

Yetersiz iletişimden kaynaklanan maliyetleri azaltır.

 

Bilgi arama maliyetlerini azaltır.

 

Stok taşıma maliyetlerini azaltır.

 

Stok bulundurma maliyetlerini azaltır.

 

Satıcılarla iletişim maliyetlerini azaltır.

 

 

ERP Nedir? Kurumsal kaynak planlama sistemleri (Enterprise Resource Planning Systems-ERP), işletme faaliyetlerini ve karar alma süreçlerini desteklemek amacıyla kurulan; bünyesinde çeşitli yazılım ürünlerini barındıran sistemlerdir. ERP sistemleri tedarik zinciri yönetimi, stok yönetimi, üretim yönetimi, müşteri ilişkileri yönetimi, finansal muhasebe, maliyet ve yönetim muhasebesi, insan kaynakları yönetimi ve bunlar gibi diğer veri tabanlı yönetim faaliyetlerini birbirlerine entegre etmekte ve bu faaliyetleri otomatikleştirmektedir.

 

Yorum Yaz
 
 
 
 
 

Kategoriler

Son Gönderiler

Ticari Entegre Programı
08 Aralık 2016Devamı İçin Tıklayınız.
İmalatla Bilişimin Buluşması: Endüstri 4.0
26 Ağustos 2016Devamı İçin Tıklayınız.
Ekonomide Yazılım Sektörü
17 Mart 2016Devamı İçin Tıklayınız.
Konya'da Yazılım Sektörü
03 Mart 2016Devamı İçin Tıklayınız.
Sürdürülebilir İnovasyon
27 Şubat 2016Devamı İçin Tıklayınız.

Haftanın Sözü

“Sahip olduklarını kullanarak, elinden geleni yap .” Theodore Roosevelt
yukari