444 82 99     programyazilimprogram.com
09 Ocak 2016
 

Türkiye, kredi ve bankı kartı sayısı bakımından Avrupa’nın ikincisi en büyük ülkesidir. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) 2015 yılı Ekim ayında açıklamış olduğu banka kartı ve kredi kartı kullanım verilerini göre; mayıs ayı sonunda Türkiye’de 109,7 milyon banka kartı ve 57,7 milyon kredi kartı bulunuyor.

 

birpos ödeme sistemi

 

Kredi kartlarının ve banka kartlarının kullanımında yaşanan artış ve internet teknolojilerindeki büyüme ile ticari yaşam ve kullanılan yöntemler de değişime uğradı. Geleneksel ticaret anlayışı içerisinde yüz yüze ve nakit para ile yapılan ticaret, artık zaman ve mekân bağımsız olarak banka ödeme sistemleri aracılığıyla online olarak gerçekleştiriliyor.

 

 

Ülkemizde girişimcilik ekosistemi içerisinde büyüyen firma yapıların, bayilik sistemlerinin yanı sıra e-ticaretin geldiği noktada, ürünün ve ödemenin transferini geleneksel yöntemlerle karşılamak mümkün değildir. Değişimi yaşayan ticaret ekosistemi bu değişim sürecinde ilişkili olduğu tüm sektörlerde dönüşümü zorunlu kılmıştır. Bu sektörlerin başında lojistik-nakliyat, bilgi, iletişim ve bankacılık sektörleri gelmektedir.

 

 

Son 10 yılın bankacılık verileri incelendiğinde söktürün ticari hacmi, kullanılan sistemler ve yöntemlerin çok büyük bir gelişim gösterdiği görülmektedir. Ülkemizde ilk e-ticaret sitelerinin ticari yaşamda yerini aldıklarında bankacılık sektörünün sunduğu imkânlarla neredeyse yok denecek kadar azdı. Günümüzde ise neredeyse sektörde yerine almış tüm bankalar, nakit transferi noktasında online platformlara hizmet verebilme yarışı içerisindeler. Bu hizmet yarışı içerisinde BKM verileri göre 2013 yılında internetten yapılan kredi kartı ödemeleri bir önceki yıla göre %37 oranında artarak 34,6 milyar TL’ye, 2014 yılında ise 42 milyar TL’ye ulaştı.

 

 

Ölçeği ne olursa olsun bir firmanın online ödeme sistemi hizmeti alarak tahsilat işlemlerini web ortamına taşıması çok kolay. Bu kadar kolay ulaşılabilin bir sistemin kullanıcıya birçok avantajı da beraberinde getiriyor. Bu avantajlar şu şekilde sıralayabiliriz:

 

 

7/24 internet kesintisiz hizmet,

 

 

Mobil kullanım ile mekândan bağımsız kullanım,

 

 

3D Secure, Güvenlik,

 

 

İşgücü,

 

 

Erp Entegrasyonu,

 

 

Raporlama ve işlem takibi,

 

 

Nakit akışında düzenlilik,

 

 

Sanal Pos:Kredi kartlı alışverişlerde kullanılan elektronik POS teknolojisinin, internet ortamına uyarlanmış biçimine Virtual point of sale (VPOS) ya da yaygın tabirle Sanal Pos denilmektedir.

Yorum Yaz
 
 
 
 
 

Kategoriler

Son Gönderiler

Ticari Entegre Programı
08 Aralık 2016Devamı İçin Tıklayınız.
İmalatla Bilişimin Buluşması: Endüstri 4.0
26 Ağustos 2016Devamı İçin Tıklayınız.
Ekonomide Yazılım Sektörü
17 Mart 2016Devamı İçin Tıklayınız.
Konya'da Yazılım Sektörü
03 Mart 2016Devamı İçin Tıklayınız.
Sürdürülebilir İnovasyon
27 Şubat 2016Devamı İçin Tıklayınız.

Haftanın Sözü

“Sahip olduklarını kullanarak, elinden geleni yap .” Theodore Roosevelt
yukari