444 82 99     programyazilimprogram.com
24 Kasım 2015
 

E-Ticaretin getirdiği en büyük avantaj, zamandan ve mekândan bağımsız müşterilere alışveriş imkânı sunabilmesidir. Tedarik zinciri içerisinde çokça tercih edilen B2B sistemler XML bilgileri ile kendi müşterilerine ürün ve stok göstererek, gelen siparişlere B2B kanalı üzerinden tedarik sağlamaktadır.

 

 

Teknoloji ve internetin gelişip yaygınlaşmasıyla ticari hayatın yaşadığı dönüşüm e-ticareti neredeyse zorunlu hale getirmiştir. Bu dönüşüm hem firmalar hem de müşteriler için birçok kolaylığı beraberinde getirmiştir. Firmalar mal ve hizmet üretimi aşamasında ihtiyaç duyulan ürünlerin veya ara malların toptan satışlarını kolaylıkla yapabilmekte, müşteriler ise ihtiyaç duydukları ürünlere farklı fiyat ve kalite seçenekleriyle daha kolay ulaşabilmektedir.  Teknolojisinin getirdiği bu sistem, sürekli artan müşteri ve ticaret hacmi ile tüm şirketlerin ilgisini çekmekte ve her geçen gün daha hızlı bir biçimde yaygınlaşmaktadır. Son yıllarda ticaretin içerisinde yeralan  tüm firmaların online olması zorunluluğu iyice artmaktadır.

 

 

B2B, yani İngilizce açılımı "Business to Business" olan bu kısaltma, şirketler arası pazarlama ya da satış uygulamalarına verilen kısa tanımdır. Elektronik Ticaret Koordinasyon Kurulu (ETKK) Hukuk Çalışma Grubu’nun 8 Mayıs 1998 tarihli raporunda elektronik ticaret; “bireyler ve kurumların, açık ağ ortamında internet ya da sınırlı sayıda kullanıcı tarafından ulaşılabilen kapalı ağ ortamlarında intranet yazı, ses ve görüntü şeklindeki sayısal bilgilerin işlenmesi, iletilmesi ve saklanması temeline dayanan ve bir değer yaratmayı amaçlayan ticari işlemlerin tümünü ifade etmektedir.” şeklinde tanımlanmıştır.

 

 

Günümüzde E-ticaret kavramı son kullanıcıya satış yapan B2C (Business to customer - Firmadan müşteriye yönelik e-ticaret)  sistemleri akla getirse de, alıcıların ve satıcılar birer ticari işletme olduğu B2B (Business to customer- Firmadan müşteriye yönelik e-ticaret) sistemlerde çok büyük bir pazar payına ulaşarak dikkatleri üzerine çekmektedir.

 

 

B2C kavramının bilinirlik düzeyinin yüksekliği son kullanıcıya yani müşteriye yönelik olması ve daha çok insanı ilgilendiren bir pazar alanına hitap ediyor olması ile orantılıdır. B2B modeli pazar içerisinde daha dar bir hedef kitleyle ilişkili olmasına rağmen, sistemin sağladığı toptan alımlar/satımlar sayesinde oluşan ticari hacim bakımından e-ticaret alanının omurgasını oluşturmaktadır. B2C ve B2B modellerinin her ikisinde temel amacı, mevcut müşterilerine veya müşteri potansiyeline en kısa sürede ve daha düşük maliyetle ulaşarak ticari faaliyetlerin yürütülmesini sağlamaktır.

 

 

Dünya'da firmalar arasında artan rekabet gücü ürünlerin/hizmetlerin daha az maliyetle üretilmesi gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Üretimde maliyeti minimize etmek ise ilk olarak hammadde veya ara ürünlerin daha ekonomik fiyatlı tedarik edilmesiyle başlamaktadır. Bu bağlamda Dünya'da ki rekabet daha da arttıkça, sunmuş olduğu imkânlarla B2B e-ticaret modelinin pazar hacmi daha da artacaktır.

 

 

B2B Modelinin Sunmuş Olduğu Avantajlar

 

 

Yeni alıcı veya satıcılara ulaşabilme,

 

Yeni pazarlar veya ilave satış kanalları,

 

Daha güvenilir işleyiş,

 

Şirketin tanıtımı,

 

Daha düşük maliyet, rekabet avantajı, eşit şartlarda rekabet,

 

Çalışma saatlerinden kaynaklanan sınırların ortadan kalkması, 7 / 24 / 365 çalışan şirket,

 

Aracıların ortadan kalkması,

 

Fiyatlar ve stok düzeyi gibi alanlarda şeffaflık,

 

Tedarikçi seçimindeki kısıtlılığın ortadan kalkması,

 

Tek bir noktadan ürünün uygunluğunun ve fiyatının kontrol edilebilmesi,

 

Coğrafi sınırlardan kurtulma, global boyutlarda iş alış/satış imkanı,

 

Müşteri sayısında artış,

 

Etkili pazarlama,

Yorumlar
Selim Ertem
27 Kasım 2015
Konuyu begendim lakin boyle bir konu Daha kapsamli yazilabilirdi.
Yorum Yaz
 
 
 
 
 

Kategoriler

Son Gönderiler

Ticari Entegre Programı
08 Aralık 2016Devamı İçin Tıklayınız.
İmalatla Bilişimin Buluşması: Endüstri 4.0
26 Ağustos 2016Devamı İçin Tıklayınız.
Ekonomide Yazılım Sektörü
17 Mart 2016Devamı İçin Tıklayınız.
Konya'da Yazılım Sektörü
03 Mart 2016Devamı İçin Tıklayınız.
Sürdürülebilir İnovasyon
27 Şubat 2016Devamı İçin Tıklayınız.

Haftanın Sözü

“Sahip olduklarını kullanarak, elinden geleni yap .” Theodore Roosevelt
yukari